Tenisové zprávy

Český tenista Jakub Menšík se dostal do finále turnaje v Dauhá, kde porazil i čtyřnásobného finalistu Monfilse. V Dubaji vyhrála Ruska Anna Kalinská a Italka Jasmine Paoliniová postoupila do finále. Sedmnáctiletý brazilský tenista Joao Fonseca dohrál ve čtvrtfinále turnaje v Riu de Janeiro.

Menšík se dostal do finále už při svém třetím startu mezi elitou a prvním mimo grandslamy. Dosavadní dvě účasti v hlavních soutěžích nasbíral loni na US Open a letos na Australian Open. V 18 letech a pěti měsících je aktuálně 116. hráč světa Menšík nejmladším finalistou na okruhu od hvězdného Španěla Carlose Alcaraze v roce 2021 v Umagu. Po úspěšném vystoupení v Kataru se příští týden poprvé posune do první stovky světového žebříčku, v níž bude nejmladším hráčem. V živém žebříčku mu aktuálně patří už 86. pozice. Do hlavní soutěže turnaje s dotací 1,5 milionu dolarů se Menšík dostal díky výjimce pro hráče mladší 20 let. V katarské metropoli český daviscupový reprezentant postupně porazil pátého nasazeného Alejandra Davidoviche ze Španělska, po tříapůlhodinové bitvě bývalou světovou jedničku Andyho Murrayho z Británie, pátého hráče žebříčku Andreje Rubljova z Ruska a dnes i čtyřnásobného finalistu turnaje Monfilse. První set Menšík získal díky brejku v pátém gamu. Na začátku druhé sady sice vyhrál téměř exhibiční výměnu, v níž doběhl kraťas a dva loby, přičemž jeden vrátil úderem mezi nohama, ale sadu hladce získala bývalá světová šestka Monfils. Ve třetím setu Menšík ztratil rychle získaný brejk na 2:0, když ale sedmatřicetiletému Francouzi odskočil na 5:3, vedení už nepustil a prudkým servisem proměnil druhý mečbol. V Dubaji vyhrála Ruska Anna Kalinská a Italka Jasmine Paoliniová postoupila do finále. Sedmnáctiletý brazilský tenista Joao Fonseca dohrál ve čtvrtfinále turnaje v Riu de Janeiro.