Švýcaři se přesunou do Ostravy na čtvrtfinále proti Německu

Švýcaři se přesunou do Ostravy na čtvrtfinále proti Německu, přestože se posunuli před Česko. Finové se také přesunou k duelu s vítězem skupiny B Švédskem.

Přestože se Švýcači posunuli před Česko, budou se muset ke čtvrtečnímu čtvrtfinále proti Německu stěhovat do Ostravy, protože výběr pořádající země zůstává na souboj se Spojenými státy americkými i ze třetí pozice v O2 areně. Finové měli už odpoledne jasno, že také pocestují k duelu s vítězem skupiny B Švédskem. "Povedlo se nám dnes mnoho dobrých věcí. Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát, abychom si pomohli v pořadí skupiny a dostali se do lepší pozice. A právě to jsme také udělali. Celou základní skupinu jsme odehráli velmi dobře a už se těšíme na čtvrtfinále," prohlásil útočník Nino Niederreiter, jenž si dnes připsal dvě nahrávky. Největší šanci bezbrankové úvodní části měl v 10. minutě Švýcar Nico Hischier, ale Harriho Säteriho zblízka nepřekonal. Potom se Finové ubránili při vyloučení Olivera Kapanena a stejně tak i na začátku druhé části při trestu kapitána Mikaela Granlunda, který byl vyloučen necelé tři sekundy před koncem první třetiny. Švýcaři do pauzy zkusili hru v šesti proti čtyřem bez gólmana Akiry Schmida. Ke konci početní výhody si s tečí Nina Niederreitera po pokusu Romana Josiho poradil Säteri. Při plném počtu hráčů na ledě zneškodnil finský gólman i ránu Fabriceho Herzoga. V čase 25:14 se dostal k puku po střele Romaina Loeffela Kevin Fiala a bekhendovým blafákem otevřel skóre. Za dvě minuty už vedli Švýcaři 2:0. Nino Niederreiter nabil za levý kruh Andreovi Glauserovi. Švýcarští hokejisté se radují z gólu obránce Andrey Glausera (43) za norskou brankou. V 29. minutě sice nahození Sakua Mäenalanena tečoval za Schmida Granlund, ale po trenérské výzvě Švýcarů gól naplatil kvůli předchozímu ofsajdu. V čase 37:51 už při vyloučení Andrese Ambühla snížil po Granlundově přihrávce Jere Innala střelou z pravého kruhu. V úvodu závěrečné části měl Innala šanci na vyrovnání, na druhé straně neproměnil příležitost veterán Ambühl. Při jeho vyloučení v 51. minutě Švýcaři ubránili náskok, Schmid si potom poradil i se střelou Mikka Lehtonena. V čase 56:33 nabídl Niederreiter v přečíslení puk Fialovi, který opět vyzrál na Säteriho bekhendovým zakončením a zpečetil výhru. Poslední dvě minuty ještě Finové dohrávali bez Granlunda, který dostal za krosček na Glausera trest na pět minut a do konce utkání. "Myslím, že jsme předvedli dobrý výkon. Ve třetí třetině jsme místy hráli vážně dobrý hokej, což je určitě pozitivní. Šli jsme si tvrdě za vyrovnáním, ale i když se nám na něj nepodařilo dosáhnout, v takovém turnaji je všechno o tom, abyste dokázali vyhrát ty správné zápasy ve správný čas. A když my vyhrajeme příští utkání, bude vše dobré," řekl finský obránce Mikko Lehtonen. MS 2024 Skupina A 21. 5. 2024 20:20 Góly: 37:51 Innala (Granlund, Lehtonen) Góly: 25:14 Fiala (Loeffel) 27:26 Glauser (Niederreiter, Fiala) 56:33 Fiala (Niederreiter) Sestavy: Säteri (Larmi) – Määttä, Mattila, Lehtonen, Vittasmäki, Rissanen, Kaski, Saarijärvi, Riikola – Björninen, Jormakka, Mäenalanen – Innala, Granlund (C), Pakarinen – Puistola, Kapanen, Puljujärvi – Oksanen, Jääskä, Helenius – Hyry. Sestavy: Schmid (Berra) – Glauser, Josi (C), Kukan, Jung, Marti, Loeffel, Fora – Hischier, Fiala, Niederreiter – Thürkauf, Andrighetto, Bertschy – Senteler, Simion, Herzog – Haas, Scherwey, Ambühl – Kurashev. Rozhodčí: Campbell (CAN), Fraňo (CZE) – Wyonzek (CAN), Zunde (LAT) Počet diváků: 17 118 Přejít na on-line reportáž Sestupující Britové si připsali první bodový zisk, Rakušané přišli o postupovou naději. Rakušané potřebovali k udržení postupových nadějí zdolat Brity v základní hrací době a pak doufat, že jim pomohou Švýcaři tříbodovým vítězstvím nad Finskem. Na úkor Seveřanů by pak postoupili díky lépe zvládnutému vzájemnému zápasu, v němž zvítězili 3:2. O čest hrající Britové jim ale od začátku statečně vzdorovali. Rakušané sice vyhráli první třetinu na střely na branku 10:5, ale bezgólovým stavem nepohnuli, protože ztroskotávali na výborně chytajícím Bownsovi. Momentka z utkání Rakouska proti Velké Británii. Hned v nástupu do druhé části fauloval Dowd v šanci Zwergera a musel na trestnou lavici. Unterweger otevřel skóre a zdálo se, že Rakušané směřují za splněním poloviny ze svých postupových plánů, jenže opak byl pravdou. Ve 27. minutě špatně střídali, navíc fauloval Stapelfeldt a O’Connor tvrdou ranou do horního růžku vyrovnal. Britové byli ve druhé části dokonce výrazně střelecky aktivnější (16:7), skóre ale zůstalo rovnovážné. Hned po 11 sekundách třetího dějství se proti pravidlům provinil Raffl a Perlini poslal Brity do vedení. V 51. minutě navíc zvýšil Mosey, a když to Rakušané zkusili necelých pět minut před koncem v zoufalé snaze o obrat s hrou bez gólmana, definitivně rozhodl Dowd. Až 45 sekund před vypršením základní doby odpověděl za Rakušany Mario Huber. MS 2024 Skupina A 21. 5. 2024 12:20 Góly: 22:40 Unterweger (Zwerger, Haudum) 59:17 M. Huber (Haudum, Zwerger) Góly: 27:44 O'Connor (Lake) 41:59 Perlini (Dowd, O'Connor) 50:25 Mosey (Duggan, Tetlow) 55:31 Dowd (Perlini) Sestavy: Kickert (Madlener) – Nickl, Heinrich (A), Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner – Raffl (C), Nissner, M. Huber – Schneider, Zwerger, Rossi – Ganahl (A), Haudum, Baumgartner – Wukovits, Rohrer, P. Huber. Sestavy: Bowns (Brine) – Sa. Jones, Halbert, Phillips, O'Connor, Richardson (A), Batch, Tetlow – Perlini, Dowd (C), Neilson – Mosey, Betteridge, Lake (A) – Lachowicz, Norris, Curran – Davies, Duggan, Shudra. Rozhodčí: Hribik (CZE), Pearce (CAN) – Ondráček, Špůr (oba CZE) Počet diváků: 16306 Přejít na on-line reportáž Tabulka skupiny A 1.Kanada 7 5 2 0 0 32:18 19 2.Švýcarsko 7 5 1 0 1 29:12 17 3.Česko 7 4 1 2 0 26:14 16 4.Finsko 7 3 0 1 3 21:14 10 5.Rakousko 7 2 0 1 4 21:29 7 6.Norsko 7 2 0 0 5 15:25 6 7.Dánsko 7 2 0 0 5 15:29 6 8.Velká Británie 7 1 0 0 6 12:30 3