Sinner porazil Djokoviče v semifinále Australian Open

Světová jednička Srb Novak Djokovič nezískal jedenáctý titul na tenisovém Australian Open a rekordní pětadvacátý na grandslamech. Loňský vítěz turnaje dnes nestačil v semifinále na Itala Jannika Sinnera.

Šestatřicetiletý Djokovič prohrál v Melbourne po 33 zápasech, sérii výher držel od roku 2019. Od jeho poslední porážky v osmifinále 2018 s Korejcem Čong Hjonem uplynulo 2195 dní. Před dvěma lety se turnaje neúčastnil, neboť přicestoval do Austrálie bez povinné vakcinace proti covidu-19, vloni se ale znovu vrátil na trůn. Nyní mohl získat 25. grandslamový titul, kterým by se osamostatnil v čele historického žebříčku před Australankou Margaret Courtovou. Čtvrtý hráč světa Sinner se stal prvním italským finalistou dvouhry na Australian Open. Potvrdil, že se mu poslední dobou proti Djokovičovi daří. Sinner je také prvním Italem, který od založení žebříčku ATP v roce 1973 porazil na grandslamu světovou jedničku. Ve 22 letech a 163 dnech je rovněž nejmladším finalistou mužské dvouhry na Australian Open od roku 2008, kdy jím byl právě Djokovič. Sinner od začátku držel vývoj zápasu ve svých rukou. V prvním setu se ujal vedení 3:0, opíral se o stoprocentní servis a ke konci Djokoviče obral o podání ještě jednou. Ani ve druhém setu Djokovič nenacházel recept na Sinnerův servis. Sám přišel znovu dvakrát o podání a sadu znovu ztratil. Na začátku třetí sady odvrátil Djokovič brejkbol a po vyrovnaném průběhu rozhodla zkrácená hra. Srb v ní vedl 4:2, Sinner však vývoj otočil a za stavu 6:5 měl první mečbol. Djokovič ho odvrátil a díky třem vyhraným míčkům za sebou si vynutil pokračování. Sinner přišel o set poprvé na turnaji. Také ve čtvrtém setu byl italský tenista na servisu spolehlivý. Důležitý moment přišel ve čtvrté hře, kdy podávající Djokovič při vedení 40:0 ztratil pět míčků za sebou a Sinner získal klíčový brejk. Utkání pak dopodával k vítězství.