Kometa Brno porazila Spartu Praha v prodloužení

Brněnská Kometa porazila pražskou Spartu v prodloužení a získala druhé vítězství v O2 areně v roce 2024. Utkání nabídlo mnoho zvratů a skončilo výhrou Brna 5:4 po samostatných nájezdech.

Netradičně ve 14:00 nastoupila brněnská Kometa k nedělnímu utkání 46. kola Tisport extraligy na ledě pražské Sparty. Moravané vstoupili do utkání dobře a během první třetiny si vypracovali dvoubrankový náskok. Pražané však našli cestu ke srovnání a utkání nabídlo několik zvratů. Vítězná radost ale po zápase patřila Brňanům, kteří udolali rivala v samostatných nájezdech a stali se druhými dobyvateli pražské O2 areny v roce 2024. HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 4:5sn (1:2, 3:2, 0:0 - 0:0) Branky a nahrávky: 17. Hrabík (Beaudin, D. Vitouch), 21. Forman (Řepík), 34. Krejčík (Mikliš, Chlapík), 35. D. Vitouch (Hrabík) – 4. Flek (Zaťovič, Ščotka), 16. Moses (Cingel, Zbořil), 30. Pospíšil (Cingel, Zaťovič), 39. Cingel (Zbořil, Moses), rozh. náj. Flek. Rozhodčí: Mrkva, Úlehla – Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 14674. Střely na branku: 43:20. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3, 4:4. Hráči zápasu: David Vitouch – Lukáš Cingel. Komentář k zápasu Kometa v úvodu čelila snaze domácích o nápor, ale obrana Brna v čele s Furchem se úspěšně vypořádala s aktivitou Sparty. Jihomoravané udeřili po hrubé chybě domácích, kdy se kotouče zmocnil Jakub Flek, na levém křídle mohl ještě volit mezi přihrávkou na Cingela, ale nakonec se odhodlal k individuálnímu zakončení a překonal Kováře - 0:1. Pro brněnského útočníka šlo o 15. trefu v sezoně. Sparta marně hledala cestu k vyrovnání, střelecký pokus Kousala pozorný Furch vytěsnil pohotovým zákrokem betonem. Brno mohlo na navýšení skóre pomýšlet v přesilové hře, ale vyloučení Kempného neztrestalo. Co se ale nepovedlo na poprvé, povedlo se podruhé. Na trestnou lavici putoval v 15. minutě znovu Kempný a tentokrát už Kometa odskočila do dvoubrankového vedení. Zbořil od modré poslal puk Cingelovi, jenž uvolnil přes šíří pásma Steva Mosese, americký útočník ve službách Komety si zpracoval puk na holi a přesně zamířil - 0:2. Sparta však při plném počtu hráčů odpověděla na druhou branku Brna velmi brzy, za 69 vteřin dokázal střílenou přihrávku Vitoucha šťastně usměrnit Zack Kassian, pro kterého to byla první branka v extralize - 1:2. Domácí mohli pomýšlet i na vyrovnání, ale přesilovou hru před první sirénou nezužitkovali. Druhá třetina nabídla divákům v O2 areně opravdu výživný program. Sparta nejprve po 46 vteřinách vyrovnala, když po střele Řepíka nechala obrana Komety nepokrytého Miroslava Formana a ten zasunul puk za záda brněnského brankáře - 2:2. Kometa si mohla vzít vedení zpět v následně přesilové hře, ovšem Spartě pomohla tyč, která zastavila usměrnění Kollára po střele Ščotky. Brnu se ale podařilo do poloviny základní hrací doby opět odskočit do vedení. Cingel vybídl na pravém křídle k jízdě Kristiána Pospíšila, jenž umístil prudkou ránu přímo pod víko branky Sparty - 2:3. Domácí tým ovšem předvedl touhu po vyrovnání a po tlaku v obranném pásmu Komety slavil vyrovnání. Od modré čáry napřáhl Najman a do kotouče úspěšně zasáhl Jakub Krejčík - 3:3, to se psal čas 33:01. Uběhlo pouhých 71 vteřin a Sparta se poprvé v utkání dostala do vedení. v prostoru slotu si zpracoval puk David Vitouch a bekhendem našel způsob, jak překonat Furcha - 4:3. Spartu ze sedla sundalo vyloučení Chlapíka. Kometě se sice přesilová hra příliš nedařila, ale osm vteřin před jejím vypršením přeci jen vyrovnala. Po nabídce Zbořila se odhodlal ke střele od modré čáry Lukáš Cingel a Kovář se mohl pouze ohlédnout za pukem ve vlastní síti - 4:4. Brno nebylo daleko ani od dalšího zvratu v utkání. Kovářovi se nepodařilo udržet puk ve výstroji a z mezikruží se do slibné pozice dostal Flek, Spartě ale podruhé v utkání pomohla tyč, tentokrát ta horní a po dvou třetinách tak bylo skóre vyrovnané 4:4. Ve třetí třetině se na vstřelenou branku čekalo marně. Kometa mohla vedení strhnout na svou stranu v přesilové hře na startu třetího dějství. Do slibné pozice si puk opět srovnával Moses, ale tentokrát jej Kovář špičkou lapačky vychytal. Při vyrovnaném počtu hráčů na ledě si Sparta sice tvořila územní převahu, ale zodpovědná obrana Brněnských v čele s Furchem nepřipustila, aby se domácí dostali do vyložené šance. Za zmínku možná stojí rána Kempného, kterou ale brankář Komety opět zneškodnil. Hokejová klasika mezi Prahou a Brnem tak dospěla do prodloužení. V nastaveném čase bylo znát, že ani jeden z týmů nechce udělat rozhodující chybu, přesto se příležitost pro Kometu na rozhodnutí zrodila, když ve 4. minutě prodloužení vyzýval Flek k zakončení Zbořila, ovšem na brankové čáře se domácí brankář Kovář dokonale roztáhl a zabránil ukončení utkání a exportu bonusového bodu pro Brno, o jeho zisku měly rozhodnout až samostatné nájezdy. Nájezdová loterie byla v režii Brna. V první sérii sice úspěšně nájezdy zahájil domácí Chlapík, ale Kometa reagovala dalšími třemi úspěšnými nájezdníky. Nejprve okamžitě srovnal Cingel, aby vzápětí otočil skóre pro Brno Jakub Flek. Stoprocentní bilanci moravských nájezdníků ve třetí sérii potvrdil ještě Zbořil a jelikož Furch odolal pokusům Kousala, Řepíka i Vitocuha, odvezlo si Brno z hlavního města bonusový bod navíc. Ohlasy trenérů Pavel Gross: Gratuluji Brnu k vítězství. Co k tomu dodat? Myslím, že to byl krásný zápas v krásné atmosféře. Byl to takový předkrm před play-off. Tyto zápasy už dostávají grády, bylo tam dost soubojů. Dnes padlo také hodně gólů, v předcházejících zápasech s Brnem padly pouze dvě branky a u nich tři respektive pět gólů. Čekali jsme vyrovnaný zápas, co se týče gólů. Hrály spolu dva dobré týmy, které mají ofenzivní sílu. Byl to dobrý zápas, jen nám to nevyšlo v penaltách, takže gratuluji Brnu k vítězství. Jaroslav Modrý: Moje hodnocení bude stručné. Bylo to bojovné utkání v pěkné atmosféře. Sparta možná měla víc střel, ale my jsme bojovali. Náš gólman nás podržel v důležitých momentech utkání. Pomohli jsme si i přesilovkou. Na konci rozhodly penalty. Myslím, že to bylo velice atraktivní utkání, už se to blíží play-off a dopadlo to s hezkým koncem pro nás.