Grand Prix Japonska 2024

Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Japonska 2024 před Sergiem Pérezem a Carlosem Sainzem. Kvalifikaci na Velkou cenu Japonska 2024 vyhrál Max Verstappen, který jen těsně porazil týmového kolegu Sergia Péreze.

Kvalifikaci na Velkou cenu Japonska 2024 vyhrál Max Verstappen, který jen těsně porazil týmového kolegu Sergia Péreze. Ve druhé řadě stáli Lando Norris a Carlos Sainz. Třetí řada patřila Alonsovi a Piastrimu, čtvrtá Hamiltonovi a Leclercovi, pátá Russellovi a Cunodovi. Po startu se pořadí na čele neměnilo. Verstappen si už v prvních metrech vyjel náskok, Pérez udržel druhou pozici. Alex Albon se snažil dostat před Daniela Ricciarda, který se ale mírně posunul doprava a došlo ke kontaktu, po kterém skončili oba v bariéře u třetí zatáčky. Kvůli poškozeným bariérám byly vyvěšeny červené vlajky a závod na půl hodiny přerušen. Ředitelství závodu zvolilo pevný restart a pořadí stanovilo podle situace na konci prvního sektoru. Na tom prodělal zejména Cunoda, který se propadl z 10. na 12. místo za Hülkenberga a Bottas. Alonso si pro restart nechal měkké pneumatiky. Jezdci Mercedesu přezuli na tvrdé a to stejně jako jezdci Alpine a Sargeant. Pořadí na čele se ani při druhém startu nezměnilo. Leclerc se ale dostal před Hamiltona, což bylo důležité, protože měl střední pneumatiky a Hamilton tvrdé. Norris se už na konci 11. kola vydal k mechanikům. Hamilton se dotazoval týmu, zda nemá pustit Russella před sebe, což se nakonec i stalo. Jezdci Red Bullu se po svých zastávkách propadli za jezdce, kteří nestavěli. Na pár kol převzal vedení Leclerc. Pérez se ale propadl i za Norrise, který v té době už měl zastávku v boxech za sebou. Se všemi jezdci si ale red bully poradily. Charles Leclerc zůstával na trati na střední směsi až do poloviny závodu, což se ukázalo jako skvělá strategie. Do boxů zajel společně s Norrisem v kole 27/53. Jezdec McLarenu ale stavěl už podruhé. Monačan se udržel před ním a zůstalo to tak až do konce závodu. Pérez se i při druhé zastávce propadl a to tentokrát nejen za Norrise ale i za Leclerca. Oba ale dokázal znovu překonat. Sainz stavěl až na konci 36. kola a propadl se na sedmé místo i za jezdce Mercedesu. Hamiltona předjel (v závodě dokonce podruhé) a Russell zajel k mechanikům. Sainz si následně poradil s Norrisem a Leclerc ho pustil před sebe. Ferrari tak dokázalo dostat oba své vozy před Norrise. Ve 42. kole se mimo trať do kačírku dostal Sargeant. Na trati zavlály žluté vlajky. Jezdec Williamsu se dokázal vrátit na trať a následně zamířil k mechanikům pro nové pneumatiky. Oscar Piastri se v závěru dotáhl na Fernanda Alonsa. Místo souboje s ním, ale přišel útok ze strany Russella. Poprvé nevyšel, v posledním kole ale už ano a Russell díky tomu získal sedmou pozici. Bod za desáté místo získal v Japonsku před domácími fanoušky Júki Cunoda. Velkou cenu Japonska 2024 vyhrál Max Verstappen před Pérezem a Sainzem. Výsledky: 1. Max Verstappen, 2. Sergio Pérez, 3. Carlos Sainz Jr., 4. Charles Leclerc, 5. Lando Norris, 6. Fernando Alonso, 7. George Russell, 8. Oscar Piastri, 9. Lewis Hamilton, 10. Júki Cunoda. Nejrychlejší kolo závodu: Max Verstappen. Jezdec dnes: Charles Leclerc.